Porovnanie profilov

Čo sú to profily?

Profily sú komôrky v ráme a okne samotnom, ktoré umožňujú oknu izolovať a udržiavať teplo. Každý výrobca má vlastné usporiadanie týchto komôr. Profily plastových okien sa vystužujú pozinkovanou oceľou alebo nerezovými výztuhami. Podľa počtu komôr môžme profily plastových okien rozdeliť na  3, 4, 5 a 6 komorové.

Tepelnoizolačné vlastnosti profilov závisia od konštrukcie a použitého materiálu. Tieto vlastnosti vyjadruje súčiniteľ prechodu tepla. Označuje sa ako hodnota „k“, ktorá je udávaná vo W/m^2K (Watty na meter štvorcový Kelvina). Hodnota „k“ profilu vo veľkej miere závisí od počtu komôr profilového systému. Čím je „k“ menšie, tým je lepšia izolácia okna.

Čo sú to komory?
Sú to „dutiny“ vo vnútri profilu. Hlavnou úlohou všetkých komôr platových okien je obmedzenie úniku tepla, pričom posledná vonkajšia komora slúži aj na „dehydratáciu“ respektíve na odvedenie vody, ktorá vznikne nahromadením v okne pri vysokej vlhkosti prípadne prudkého dažďa. V komore je vyfrezovaný odvodný kanálik, ktorým voda vytečie z rámu okna. Dôležité je si uvedomiť, že vyšší počet komôr nevyhnutne neznamená aj vyššiu kvalitu, alebo lepšie izolačné možnosti. Preto je pri výbere dôležité vybrať si aj vhodného výrobcu plastových okien.

Ukážka tepelnej priepustnosti profilov:

Úzky 3-komorový profil: Asi 1 ,7-1, 9 W/m2K
Úzky 5-komorový profil: Asi 1 ,5-1, 7 W/m2K
Profil 3-komorový široký: Asi 1 ,5-1, 6 W/m2K
Profil 4-komorový široký: Asi 1 ,4-1, 5 W/m2K
Profil 5-komorový široký: Asi 1 ,3-1, 4 W/m2K
Profily 6 a viac komorové: Asi 1 ,2-1,3 W/m2K

Môžte si všimnúť porovnanie okien s rôznym počtom komôr. Na obrázkoch sú rezy zatvorenými platovými oknami v ráme. Rozdiely majú červenú farbu.

3- komorový profil 4- komorový profil 5- komorový profil 6- komorový profil
trojkomorove     stvorkomorove patkomorove sestokomorove

Priechodnosť tepla cez plastové okno:
Na následnom obrázku môžte vidieť ukážku prechodu tepla cez plastové okná a ich tepelnú izoláciu. Červenou farbou sú vyznačené najteplejšie miesta z vnútornej strany platového okna, pričom tmavomodrou sú najchladnejšie z vonkajšej strany.

priechodnost