Porovnanie: Drevo, plast, hliník

plast-hlinikPlastové okná sú na trhu najrozšírenejšie, ale pri stavbe a rekonštrukcii môžete zvoliť aj okná drevená či hliníková. Prezradíme vám ich výhody.

Dôležitým faktorom pri výbere okien, typové rozmanitosti, doplnkovému príslušenstvo a službám spojených s nákupom okien sme na našich stránkach už písali. Tentoraz sa pozrieme aj na ďalšie materiály, z ktorých sú okná pre váš dom či byt vyrobená.

O drevených a hliníkových oknách sme si rozprávali zo zástupcami spoločnosti VEKRA, ktorá ich vyrába a predáva. Dozvedeli sme sa, že tieto okná prevyšujú plast životnosťou a niektorými úžitkovými vlastnosťami. Pre mnohých ľudí môže byť prekvapením, že drevené okná nemusia byť drahšie, ako tá plastová. Nezáleží totiž len na materiáli, z ktorých sú okná vyrobené, ale aj na profile okien, stavebné hĺbke a na izolačnom materiáli. Jednoduchá drevené okná s dvojsklom tak môžu byť pre zákazníka cenovo atraktívnejšie, než šesťkomorový systém s plastového okna s izolačnou výplňou.

Prečo vyberať drevo alebo hliník?

Existuje celý rad zákazníkov, ktorí si vyberú drevené okná, pretože lepšie vyzerajú. Plast treba nespĺňa ich požiadavky na vzhľad okien, drevo sa im viac páči, lepšie sa hodí k ich domčeku v podhorských alebo horských oblastiach, k chate alebo chalupe. U hliníka je to podobné. Je vyžadovaný užívateľovi u moderných budov, kombinujúcich nové ľahké materiály s vysokou životnosťou, veľké presklené plochy, skrátka málo masívnych stien ao to viac kovu a skla.

Aká je tvarová stálosť týchto materiálov a ich životnosť?

Drevené a hliníkové okná sú tvarovo stabilnejšie, každý materiál však reaguje na rôzne prostredia. Drevo reaguje na vlhkosť a hliník na teplo. Drevené profily u drevených okien sú zlepené z troch až štyroch vrstiev, vďaka tomu nedochádza k pokrúteniu okien. Hliník je tvarovo najstálejšia. Výhodou týchto typov okien je vyššia, približne dvojnásobná životnosť proti plastovým oknám. Hliníkové a drevené okná by mala vydržať minimálne 100 rokov.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>